Kroz izložbu predstavljeni restaurirani arhivski dokumenti

Sinoć, 2. jula sa početkom u 19.00, u Galeriji “Preporod” otvorena je izložba: TRAGOVI PROŠLOSTI, DJELA SADAŠNJOSTI: Konzervacija i restauracija kulturne baštine od izuzetnog značaja za Kanton Sarajevo.

Izložba predstavlja rezultate projekta „Konzervacija, restauracija i prezentacija kulturne baštine od izuzetnog značaja za Kanton Sarajevo“, koji je realizovan uz podršku Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo i Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA).

Kroz projekat je restauriran određeni broj eksponata iz različitih institucija koje čuvaju kulturnu baštinu Bosne i Hercegovine. Izuzetno smo sretni što je i Historijski arhiv Sarajevo učestvovao u projektu na način da su dva naša dokumenta iz Orijentalne zbirke uspještno restaurirana. U pitanju su dokumenti koja su od izuzetne važnosti kako za Arhiv tako i za društvo budući da svjedoče o bogatoj kulturnoj i historijskoj baštini Sarajeva:

-Emer‑nama Gazi Husrev‑bega iz 1532. godine (dimenzija 26,6 x 16 cm), izuzetno značajan dokument iz osmanskog perioda, koji svjedoči o društvenom, vjerskom i kulturnom životu Sarajeva u XVI vijeku.

-Pir‑nama — statut sarajevskih esnafa iz 1820. godine (dimenzija 125,5 x 22,5 cm), dragocjen izvor informacija o organizaciji, pravilima i funkcionisanju esnafskih udruženja u Sarajevu početkom XIX vijeka.

Oba dokumenta prošla su složen proces konzervacije i restauracije kako bi njihova autentičnost i fizička struktura bile sačuvane, a time i njihova dostupnost budućim generacijama istraživača, naučnika i ljubitelja kulture. Restauratorski tim Akademije likovnih umjetnosti UNSA uložio je izuzetan trud i ekspertizu kako bi ovi dragocjeni spomenici pismenosti i kulture dobili novi život.

Za Arhiv je učešće u ovakvim projektima od izuzetne važnosti pošto nemamo laboratorij za konzervaciju i restauraciju arhivske građe, što je standard za arhivske objekte u modernim zemljama Evrope i svijeta. Također, ovaj put restaurirana arhivska građa, uz još mnoštvo drugih arhivskih dokumenata (ukupno 229 arhivskih fondova i zbirki) je proglašena nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, te je njeno očuvanje, konzervacija i zaštita – obaveza, radi očuvanja za buduće generacije.

Zahvalni smo na ovoj saradnji, te se nadamo nastavku sličnih projekata i u budućnosti.

Foto: HAS

Bookmark the permalink.

Comments are closed.